
Zamki są tego rodzaju zabytkami architektury, które zawsze fascynowały swoja tajemnicą, burzliwą przeszłością, legendami. Są chętnie odwiedzane przez turystów niezależnie od tego, czy są w dobrym stanie, czy są to ruiny. Z uwagi na przeszłość na Dolnym Śląsku budowano dużo zamków, przede wszystkim w średniowieczu. Był to region podzielony na wiele księstw, o wpływy walczyły sąsiednie królestwa, a jednocześnie był to bogaty region i księstwa oraz bogatszych rycerzy stać było na budowanie zamków. Ocenia się, że zbudowano około stu zamków, chociaż dokładnej liczby zapewne nigdy nie poznamy. W czasie wojen wiele zamków zostało zniszczonych i już ich nie odbudowywano, a po wielu wiekach trudno nawet o relikty budowli. Tym bardziej, że pierwsze zamki Dolnego Śląska były budowlami drewnianymi. Zamki odbudowywano i rozbudowywano dopóki były przydatne militarnie. Po wojnie trzydziestoletniej stało się jasne, że dawniejsze zamki nie są już tak przydatne jak dawniej, zwłaszcza w dobie rozwoju artylerii i broni strzeleckiej. Wojna trzydziestoletnia spustoszyła Dolny Śląsk, zniszczono również wiele zamków, w czym prym wiedli Szwedzi. Część zamków już nie została odbudowana i stopniowa zamieniała się w ruiny, część zniszczonych zamków przebudowano na rezydencje mieszkalne zachowując wygląd zewnętrzny zamków, a wiele zniszczonych zamków po prostu rozebrano i przebudowano na wygodne pałace.
Jednym z ładniejszych zamków jest zamek Grodziec we wsi Zagrodno, który istniał już w połowie XII wieku. Zamek miał wielu kolejnych właścicieli, którzy rozbudowywali go, a jako budulca używali kamieni. Zamek został splądrowany przez husytów, a w pierwszej połowie XVI wieku został rozbudowany w stylu renesansowym. Zniszczony przez pożar w czasie wojny trzydziestoletniej, później przeprowadzono częściowy remont. Największy remont wykonano w początkach XIX wieku, kiedy zamek przygotowywano do wykorzystania w celach turystycznych. Dzisiaj jest to bardzo popularny zamek, chętnie odwiedzany przez turystów (więcej – https://discover.pl/zamek-grodziec/).
Znacznie gorszy los spotkał zamek Bolczów (https://discover.pl/zamek-bolczow/), zbudowany około Janowic Wielkich przez Clericusa Bolze w drugiej połowie XIV wieku. Kiedy ruch husycki stał się popularny, również właściciel zamku ich popierał, co skończyło się zniszczeniem zamku przez wojsko mieszczan Świdnicy i Wrocławia. Po zniszczeniach zamek odbudowano dopiero na początku XVI wieku, kolejni właściciele rozbudowywali go, przystosowując do obrony z użyciem broni palnej. W czasie wojny trzydziestoletniej został podpalony przez Szwedów i od tego czasu opuszczony stopniowo zamieniał się w ruiny. W XIX wieku dostosowano go do celów turystycznych budując gospodę i schronisko, które po II wojnie światowej zostało zniszczone. Dzisiaj zamek jest ruiną, która jest dostępna, ale nie jest wykorzystywana komercyjnie. Dzięki temu można swobodnie obejrzeć ruiny i próbować wyobrazić sobie, jak wyglądał zamek w dawnych wiekach. Turystów jest niewielu, ale to można uznać za kolejną zaletę.
Największym zamkiem jest chyba zamek Książ, który został zbudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego pod koniec XIII wieku. W pewnym sensie był warownią graniczną, zabezpieczał księstwo od strony Czech. Pod koniec XIV wieku jego znaczenie zmalało, ponieważ księstwo świdnicko-jaworskie włączono do Czech. Zamek przechodził z rąk do rąk czeskich lenników, a w 1509 roku wraz z majątkiem został sprzedany rodzinie Hoberg (znanej później jako von Hochberg). Hochbergowie byli właścicielami zamku aż do II wojny światowej. To oni wielokrotnie rozbudowywali zamek, rezygnując po wojnie trzydziestoletniej z jego funkcji obronnych. Dzisiejszy wygląd zamku to efekt ostatniej przebudowy z początku XX wieku i ma niewiele wspólnego z pierwszym średniowiecznym zamkiem. Jest jednym z częściej odwiedzanych zabytków na Dolnym Śląsku.
Kilka opisanych powyżej zamków powinno stanowić zachętę do zwiedzania tego ciekawego regionu. Zamki być może są najciekawsze, ale więcej jest pałaców, które w praktyce spotyka się na każdym kroku. Są też zabytki techniki, stare kopalnie, a przede wszystkim malownicze Sudety.
Najnowsze komentarze