Chyba nie ma bogatszego w atrakcje turystyczne miasta na pomorzu zachodnim niż Szczecin. Stolica województwa może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami, budowlami, imprezami czy bogatymi terenami przyrodniczymi. Znajdziemy tam też kilka turystycznych perełek, niespotykanych na każdym kroku.
Nie zawsze jednak warto zwracać uwagę wyłącznie na najpopularniejsze atrakcje. W każdym przewodniku znajdziemy wspominki o Bramach – Portowej i Królewskiej, Filharmonii, Wałach Chrobrego, Bazylice czy Jasnych Błoniach. Coraz więcej turystów odwiedzających miasto szuka mniej popularnych, a równie ciekawych atrakcji.
Oto 5 mniej popularnych atrakcji Szczecina, których nie znajdziemy w każdym przewodniku. Może niektóre pojawiają się w ciekawszych wydaniach, ale z założenia są to atrakcje stosunkowo nowe, na które warto zwrócić uwagę. Być może niedługo osiągną tak dużą popularność jak Muzeum Przełomy czy Zamek Książąt Pomorskich i będą częściej umieszczane w literaturze turystycznej.
1. Plaża na Wyspie Grodzkiej
Wyspa Grodzka znajduje się na środku rzeki Odra, pomiędzy Łasztownią a Wałami Chrobrego. I to właśnie widok na Wały Chrobrego, czyli kompleks 3 ogromnych budynków wraz z tarasem widokowym i fontanną, które przetrwały wojnę, jest tutaj kluczowy.
Na Wyspie Grodzkiej znajduje się miejska plaża. Taka prawdziwa, z nadmorskim piaskiem. Mamy z niej widok na rzekę oraz wspomniane Wały Chrobrego. Oprócz świetnych widoków i lokalizacji, dla odwiedzających dostępne są leżaki, plac zabaw, boisko do siatkówki czy bogato zaopatrzony bar. W ciągu dnia można skorzystać z dobrej pogody i sączyć chłodne napoje, a w weekendy wpaść na niezłą potańcówkę na piasku.
2. Napis Szczecin
Projekt powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego i ma na celu wzbogacenie oferty turystycznej miasta. Wzorem z wielu innych miast Europy (np. z Amsterdamu), tego typu napisy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza gdy są umieszczone w ciekawych lokalizacjach miasta – place, skwery, parki, bulwary.
Napis SZCZECIN znajduje się na wyspie Łasztownia w pobliżu North East Marina i nieopodal wspomnianej plaży na Wyspie Grodzkiej. Napis również w swoim tle ma wspomniane Wały Chrobrego. Jego konstrukcja pozwala spokojnie usiąść i zrobić całą sesję fotograficzną. Ponieważ obiekt ten nie jest ustawiony w pobliżu dużego natężenia ruchu pieszych, spokojnie będziemy w stanie zrobić zdjęcie bez mozolnego wyczekiwania, aż wszyscy odejdą na bok. Tuż za napisem też tłumów nie ujrzymy. Idealne miejsce do fotografowania.
3. 100 metrowy mural z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Malowanie murów to już nie tylko nocne nielegalne graffiti, ale także tematyczne dzieła sztuki. Jednym z nich jest 100 metrowy mural powstały w Szczecinie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na ponad 200 m2 znajdziemy wizerunki kilkunastu zasłużonych Polek i Polaków czy wiele ważnych obiektów i wynalazków. Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Mościcki czy Zygmunt Puławski to tylko przykładowe nazwiska. Całość tworzy spektakularny obraz przedstawiający kawałek historii Polski.
Mural znajduje się przy ulicy Chmielewskiego, a ściana przynależy do Zakładu Gazowniczego w Szczecinie.
4.Przejażdżka zabytkowym ponad 50-letnim tramwajem
Przejażdżki zabytkowymi pojazdami to standard w innych krajach Europy. Podobną atrakcją może pochwalić się Szczecin. Wprawdzie tylko w okresie wakacyjnym i jeździ tylko jeden tramwaj, ale to i tak już coś. Realizowana taborem mającym ponad 50 lat około godzinna przejażdżka linią „0”pozwoli zobaczyć nie tylko centrum miasta ale i jego obrzeża. To, jak wygląda na co dzień życie w tym spokojnym miejscu. Zobaczymy bulwary, najważniejsze skrzyżowania, przepiękne kamienice czy przemierzymy gwieździsty układ rond. Koszt to zaledwie kilka złotych (3, 5 normalny i 2, 5 ulgowy). Dzieci do lat 4 wsiadają bezpłatnie.
5. Pokazy fajerwerków Pyromagic
Szczecin warto odwiedzić w sierpniu. To właśnie w tym miesiącu od paru ładnych lat odbywa się jedyny w kraju konkurs pokazów sztucznych ogni Pyromagic. Impreza Pyromagic to 2 dni z niebywałymi pokazami fajerwerków w rytm muzyki, przygotowywanych przez profesjonalne zespoły z całego świata, zapraszane specjalnie na tę okazję. Pokazy przyciągają tłumy mieszkańców i wielu przyjezdnych z całej polski. Pokazy sztucznych ogni są na tak wysokim poziomie, że nawet sylwestrowe strzelanie w największych miastach Polski nie może się z nimi równać. Fajerwerki w środku lata tylko na Pomorzu Zachodnim.
Najnowsze komentarze