Kto chce się nacieszyć pięknymi widokami, ten nad Bugiem znajdzie dla siebie moc atrakcji. Ciekawą propozycją wycieczki, której przewodnim motywem stanie się właśnie ta rzeka, będzie wędrówka Nadbużańskim Szlakiem Przyjaźni. Czym może nas oczarować ta trasa turystyczna? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postanowią ją pokonać? Nadbużański Szlak Przyjaźni to ciekawa trasa, która prowadzi nas wzdłuż malowniczej doliny Bugu. Piękne widoki, wspaniała przyroda oraz miejscowości, które urzekają swym wielokulturowym charakterem – oto główne atrakcje, dzięki którym wycieczki wzdłuż Bugu każdego z nas dostarczą wiele radości. Łączna długość tej trasy przekracza 300 km. Można ją pokonać samochodem, można postawić na rower lub skupić się na odwiedzaniu ciekawych miejsc leżących na tym szlaku. A punktów, w których warto się zatrzymać, jest sporo. Na co warto postawić?
Nie lada gratką może się okazać spacer po Kózkach – malowniczej miejscowości, znanej z ciekawego rezerwatu przyrody oraz pięknej scenerii Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Ciekawymi miejscami, którym warto poświecić nieco więcej uwagi, są też Serpelice oraz Zabuże. Tu wciąż można się nacieszyć widokiem tradycyjnych domów z drewna, wyjątkową atmosferą oraz pięknymi widokami. W czasie wycieczki doliną Bugu, warto zajrzeć na dłużej do Janowa Podlaskiego. To popularna miejscowość, na terenie której tanie noclegi można znaleźć bez większych problemów. Janów znany jest z ciekawych zabytków i malowniczego rynku, choć turystyczną wizytówką miejscowości stała się stadnina koni arabskich, działająca od 1817 roku. Nie lada gratką mogą się okazać wycieczki po Szwajcarii Podlaskiej, na teren której można wybrać z miejscowości Neple. Tutejszy rezerwat zachwyca pięknym krajobrazem, morenowymi wzgórzami oraz malowniczą doliną Bugu, który na tym odcinku prezentuje się wyjątkowo pięknie. Kto chce poczuć ducha dawnych czasów i zapoznać się z pamiątkami po Twierdzy Brzeskiej, tego mogą oczarować takie miejscowości, jak Terespol czy Kobylany. Twierdza ta jest jednym z ciekawszych zabytków sztuki fortyfikacyjnej w Europie, zatem w trakcie wycieczki wzdłuż doliny Bugu warto poświecić nieco więcej czasu tym obiektom, które wchodziły w jej skład.
Co jeszcze warto zobaczyć w dolinie Bugu? Kusi sanktuarium maryjne w Kodniu oraz drewniana cerkiew neounicka w Kostomłotach. Zachwyt wzbudza też prawosławny monaster św. Onufrego w Jabłecznej. To największy klasztor męski w Polsce, który może się pochwalić historią sięgającą XV wieku. Ciekawym miasteczkiem, którego podczas wędrówki Nadbużańskim Szlakiem Przyjaźni nie można pominąć, jest Włodawa. Miasto to nie bez powodu nazywane jest Miastem Trzech Kultur, a na jego terenie do dziś stoją takie obiekty, jak cerkiew, katolicki kościół oraz Wielka Synagoga – wyjątkowa pamiątka po gminie żydowskiej, która miała istotny wpływ na rozwój Włodawy. Miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić Sobibór, znany z obozu zagłady, który istniał tu w latach 1942-1943. Dla tych, którzy cenią sobie przyrodę i aktywny wypoczynek na łonie natury, nie lada gratką będą wędrówki po Sobiborskim Parku Krajobrazowym, urzekającym pięknymi lasami, licznymi trasami turystycznymi oraz rezerwatami przyrody, które mogą oczarować każdego.
Najnowsze komentarze