Jak oszczędzać prąd w domu?

Ilość urządzeń elektronicznych w gospodarstwach domowych rośnie z roku na roku. Z każdym kolejnym sprzętem w domu zyskujesz nie tylko większy komfort, lecz także wyższe rachunki. W dobie rosnących cen energii warto rozważyć metody oszczędzania prądu, które nie wywrócą do góry nogami codziennego funkcjonowania w mieszkaniu. Co możesz zrobić już teraz, aby w skali całego roku mocno zredukować koszty konsumpcji energii?

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii, które możesz zastosować od zaraz

W powszechnym rozumieniu, ograniczenie zużycia prądu w mieszkaniu wymaga opowiedzenia się za jednym z dwóch podejść. Albo drastycznie zmniejszysz liczbę czynności pochłaniających energię z sieci, albo przeprowadzisz modernizację domowego wyposażenia, wymieniając je na sprzęty o lepszej klasie energetycznej. Taka rygorystyczna polaryzacja postaw przynosi niestety więcej problemów niż korzyści. Dlatego proponujemy trzecią drogę prowadzącą do energetycznego złotego środka. Jest nią zmiana kilku nawyków, połączona z dokonaniem niskobudżetowych inwestycji w sprzęt, który przynosi kolosalne zmiany w parametrach konsumpcji energii. W pierwszej kolejności warto skierować uwagę na energooszczędne źródła światła. Za ich stosowaniem przemawia czysta matematyka. Skoro żarówki LED zużywają 6-krotnie mniej energii przy zachowaniu tej samej mocy co żarówki wolframowe, nie ma co dłużej czekać. Zakup droższej żarówki LED szybko się zwróci, a jej żywotność sięgająca kilkudziesięciu tysięcy godzin pozwoli zapomnieć o wymianie na długie lata.

Nie namawiamy do natychmiastowego wyrzucenia starej lodówki i zastąpienia jej nową. Takie rekomendacje mają sens dla osób, które są aktualnie na etapie poszukiwań nowego sprzętu. Wówczas zdecydowanie warto dopłacić za urządzenie z lepszą klasą energetyczną. Drugą stroną medalu pozostaje natomiast sposób korzystania z urządzeń. Posiadasz piekarnik elektryczny? Nie otwieraj go podczas pieczenia celem weryfikacji dania. Wraz z ciepłem ulatują bowiem Twoje pieniądze. Korzystasz ze zmywarki, pralki, lub suszarki bębnowej? Uruchamiaj ją wtedy, gdy jest w całości zapełniona. Czajnik elektryczny? Gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Włączasz żelazko? Zaplanuj prasowanie większej liczby ubrań – ograniczysz duże straty energii na rozruch urządzenia. Gaś światło za każdym razem, kiedy nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Zmniejsz temperaturę w domu do 20 stopni. Przegrzewanie się wpływa negatywnie nie tylko na stan Twojego portfela, lecz także na zdrowie. Odłączaj sprzęty z gniazdka, kiedy z nich nie korzystasz. Efekty wdrożenia tych kilku prostych metod zobaczysz już na następnym rachunku. Oszczędność kilkudziesięciu złotych każdego miesiąca przekłada się na sporą sumę widoczną w skali roku.

Energooszczędne źródła światła – sklep.doko.pl

W osiągnięciu powyższych celów pomagają nie tylko zmiany nawyków, lecz także energooszczędne źródła światła. W sezonie zimowym, kiedy zachmurzone niebo nie szczędzi naszym żarówkom pracy, szczególną rolę ujawnia nowoczesna technologia. Żarówki LED gwarantują obniżenie konsumpcji energii nawet bez równoległej modyfikacji zasad korzystania z oświetlenia. Po energooszczędne źródła światła warto wybrać się na stronę sklep.doko.pl. W sklepie DOKO znajdziesz wszystko, co potrzeba do optymalizacji energetycznej w domu lub mieszkaniu.

Author: spokojnewakacje.pl