Opisujemy głębokość Morza Bałtyckiego, jego powierzchnię, zachwycamy się nim – jako atrakcją turystyczną, bogatą w piaszczyste plaże, piękne widoki, strome klify. Jednak warto mieć na uwadze, że choć najpiękniejszym – morze jest nadal przede wszystkim żywiołem.
Fale na morzu bałtyckim
W przypadku tego właśnie morza – jest również burzliwym żywiołem, często pokazującym, że z nim żartów nie ma i lepiej uważać. Fale na Bałtyku są krótkie i strome. Typowa ich wysokość wynosi 5 metrów. Jednak podczas silnych sztormów ich wysokość sięga do 10 metrów – przy tym są bardzo gwałtowne, nieprzewidywalne, nadchodzą z różnych kierunków, odbijają się – to wszystko sprawia, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem. Co więcej – ich wysokość może wzrastać.
W 2004 roku zarejestrowano pojedynczą falę o wysokości 14 metrów. Działo się to w północnej części morza. Warto mieć na uwadze, że poza ogromem fal, odległość między nimi jest przerażająco niewielka – wynosi tylko 50 metrów.
Niże baryczne – czyli cyklony – wywołują najsilniejsze falowania. Nadciągają one ze wschodu albo z zachodu.
Najbardziej burzliwe wody morza zauważa się w styczniu, najspokojniejsze w czerwcu.
Rocznie notuje się około 20-25 dni sztormowych. Są to bardzo niebezpieczne okresy dla żeglarzy.
Sztormom towarzyszą zazwyczaj ogromne porywy wiatru, wysokie fale, deszcz. Historyczne dla Polski sztormy wystąpiły w 1964 roku – wtedy prędkość wiatru doszła do 162km/h, w roku 1980 porywy wiatru w Łebie sięgnęły 160km/h. W ostatnich latach największą siłą objawił się sztorm w 2004 roku. Wtedy to sztorm o maksymalnej sile 12 stopni w skali Beauforta uszkodził dosyć poważnie słynne molo w Sopocie.
Najpotężniejsze sztormy na Morzu Bałtyckim zanotowano natomiast w trzynastym i czternastym wieku. Później na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.
Największa zarejestrowana fala na świecie była wywołana przez potężne tsunami. Zanotowano ją na Alasce, wzbiła się w górę i rozprysnęła na wysokości 524 metrów. Naoczni świadkowie ocenili jej wysokość na nawet 30 m.
Najnowsze komentarze