Każde miasto położone nad Bałtykiem jest świetnym miejscem choćby na weekendowy wypad z dziećmi. Międzyzdroje jest jednym z tych miast. Jako klimatyczny i balneologiczny ośrodek leczniczy znany jest od I połowy XIX w. Szeroka i piękna plaża oraz prawie 400-metrowe molo przyciągają turystów przez cały rok. Poprzez zestawienie 10 najlepszych atrakcji dla dzieci, spróbuję Was zachęcić na rodzinne zwiedzanie Międzyzdrojów.
- Oceanarium – można w nim podziwiać zwierzęta morskie z całego świata. Dziewięć największych zbiorników z tymi okazami zostało umieszczonych pod ziemią. Duże wrażenie robi 16-metrowy szklany półtunel. Można tu także obejrzeć wystawę modeli rekinów w skali 1:1. Dla dzieci i dorosłych udostępniono ekrany dotykowe, które pozwolą poszerzyć ich wiedzę, także poprzez gry interaktywne.
- Planetarium – można tu obserwować aktualne położenie gwiazd, a także odwiedzić każdą z planet Układu Słonecznego, a to wszystko na 7-metrowej specjalnej kopule. Planetarium oferuje nam również 6 projekcji w systemie Digistar 4, który należy do najwyższej klasy światowej. Filmy gwarantują nam niezapomniane wrażenia audiowizualne.
- Park Miniatur – obejrzymy w nim 30 najciekawszych zabytków i latarni morskich w skali 1:25, które pochodzą z wszystkich państw leżących nad Bałtykiem. Możemy zachwycać się bramą brandenburską, Darem Pomorza, zamkiem Książąt Pomorskich, stocznią gdańska, domem Bractwa Czarnogłowych, katedrą w Helsinkach i wieloma innymi konstrukcjami. 8000 km linii brzegowej pokonamy w 45 minut. Dodatkowo na makiecie o powierzchni 500 m2 będziemy podziwiać miniaturowe kolejki.
- Domek na dachu – został zbudowany w 2013 r. Odwrócenie go do góry nogami jest nawiązaniem do stylu regionu, który wyróżniał się szachulcową konstrukcją. W domku znajdują się typowe pomieszczenia, tj. łazienka, kuchnia, pokój dziecinny czy poddasze, ale zamiast po podłodze, chodzimy po suficie. Zadziwiające jest akwarium, w którym rybki pływają do góry nogami.
- Promenada Gwiazd – zwana Aleją Gwiazd, to chodnik ozdobiony płytami z odciskami dłoni artystów polskiego kina, m. in. Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Bogusława Lindy, Daniela Olbrychskiego, Cezarego Pazury, Jana Englerta. Corocznie w lipcu odbywa się tu Festiwal Gwiazd, a wraz z nim liczne spektakle teatralne, pokazy filmowe oraz spotkania z gwiazdami.
- Kawcza Góra – prowadzą do niej najwyższe i najdłuższe drewniane schody na polskim wybrzeżu, które powstały w celu ochrony siedlisk rokitnika pospolitego, storczyka, podbiału pospolitego i wielu innych roślin. To naturalny punkt widokowy na Wyspie Wolin z przepiękną panoramą na Zatokę Pomorską, z którego widać plaże w Międzyzdrojach, porty niemieckie i bezkresny Bałtyk. Przed wojną było to wysoce popularne miejsce ze słynna kawiarnią, której działalność zakończył wybuch II wojny światowej. Na szczycie góry znajdują się dwa obeliski ze zlotów leśników.
- Gabinet Figur Woskowych – to jedyna taka całoroczna atrakcja w Polsce. Obecnie w Gabinecie można obejrzeć 110 postaci naturalnej wielkości: od aktorów (Cezary Pazura, Bogusław Linda, Katarzyna Figura, Angelina Jolie), piosenkarzy i polityków (Lech Wałęsa, Barack Obama), aż po sceny z bajek i baśni (Epoka Lodowcowa, Shrek). Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny ze względu na bezpłatne robienie zdjęć.
- Zagroda Pokazowa Żubrów – znajduje się 1, 5 km od centrum kurortu na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i zajmuje 28ha. Żubry sprowadzono na Wyspę Wolin z Puszczy Białowieskiej w 1976 r. i zapewniono im odpowiednie warunki życia. W każdym roku w stadzie rodzi się przynajmniej jedno zwierzę. Dzieci szczególnie ucieszy zwiedzanie Zagrody na specjalnych, podwieszonych nad wybiegami platformach, z których żubry można zobaczyć z bliska. Zagrodę utworzono w ramach programu hodowli zachowawczej żubra, gdzie mieszkają wyleczone czy też wychowane przez ludzi zwierzęta, niezdolne do samodzielnego bytowania.
- Centrum Słowian i Wikingów – to Skansen położony na nabrzeżu rzeki Dziwna, w którym znajduje się kilkanaście replik Wolina z czasów wczesnego średniowiecza (27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe). W ofercie dla szkół organizowane są warsztaty (lepienie z gliny, produkcja filcu, pisanie gęsim piórem, bieg wojownika lub musztra wczesnośredniowieczna, strzelanie z łuku), gry terenowe (podchody), gry i zabawy historyczne. Istnieje także możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek.
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego – zgromadzono w nim eksponaty geologiczne pochodzące z wyspy Wolin. Wystawa zapoznaje nas z żyjącymi na tych terenach zwierzętami i ptakami. Można też zobaczyć kolekcję ptasich jaj, bursztynów i szyszek. Wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne zasługują na specjalną uwagę. Na terenie muzeum dostępny jest dla najmłodszych ekran interaktywny z grą edukacyjną.
W każdym z tych miejsc i mali i duzi podróżnicy znajdą coś dla siebie, spędzą miło czas i wyniosą stamtąd niezapomniane wrażenia.
Najnowsze komentarze